Online rezervácia!
Všetky informácie o kúpeľných pobytoch, ako aj ich rezerváciu Vám veľmi radi poskytneme na telefónnom čísle alebo aj emailom.
Kúpele Smerdžonka (1)
O kúpeľoch:
Kúpele Červený Kláštor Smerdžonka sú prvé po vojne obnovené kúpele na Slovensku. Dnes sú kúpele v Červenom Kláštore určite najmodernejšími kúpeľmi na Slovensku. Klientom ponúkajú: ozdravné procedúry naordinované lekármi a vykonávané pod dozorom školeného personálu, ubytovanie vysokého štandardu v apartmánoch alebo dvojlôžkových izbách priamo v Dome zdravia, alebo alternatívne ubytovanie v chatovej osade v areáli kúpeľov, stravovanie v štýlovej reštaurácii, kongresové služby i množstvo kvalitných doplnkových služieb.
História:
Minerálna voda vyviera na povrch zeme v dnešnej obci Červený Kláštor už od nepamäti. Vďaka špecifickému zápachu po sírovodíku, miestni obyvatelia verili, že pochádza z iného, nadprirodzeného sveta a miesto, kde sa voda a plyny dostávali na povrch, nazvali "jama smrti". Vodu pre jej zápach pomenovali "Smerdžonka", čo znamená smradľavá voda.
Z historických zdrojov je známe, že začiatkom 14. storočia prišli do tohto kúta Slovenska, najskôr mnísi Kartuziáni a po nich Kamaldulovia. Keďže sa členovia týchto rádov venovali pestovaniu a zberu liečivých rastlín, výrobe liekov a liečeniu chorých, začali ako prví túto minerálnu vodu využívať v liečiteľskej praxi. Najslávnejším z nich bol kamaldulský mních, známy pod menom Cyprián, podľa ktorého sa táto oblasť nazýva aj krajom lietajúceho mnícha Cypriána.
Začiatkom 19. storočia, začal mlynár z neďalekého mlyna pripravovať pre záujemcov vo svojej stodole vo vaniach teplý kúpeľ z liečivej vody. Neskôr, okolo roku 1820, vznikla pri sírnom prameni kúpeľná osada a v roku 1824 bola postavená prvá kúpeľná budova.
V roku 1820 prešli objekty Červeného Kláštora, aj kúpeľné zariadenia z vlastníctva Spišskej župy so sídlom v Levoči, do majetku novozriadeného gréckokatolíckeho biskupstva v Prešove. To nemalo dosť času ani prostriedkov venovať sa objektom kláštora a kúpeľných zariadení. V dôsledku toho, ale aj z iných dôvodov, nastal postupný úpadok kúpeľov v Červenom Kláštore. Kúpeľné zariadenia neboli udržiavané a začali pomaly chátrať s čím súvisela aj klesajúca úroveň poskytovaných kúpeľných služieb. V roku 1887 sa Smerdžonka včlenila medzi oficiálne kúpele vtedajšieho Uhorska.
Začiatkom 20. storočia boli kúpele opäť v prevádzke pod vedením Spišskej župy. Ponúkali ubytovanie, stravovanie a samozrejme vaňové kúpele so sírnatou vodou, ktorá mala blahodarné účinky na kožné choroby a reumatizmus. Konali sa tu kultúrno – spoločenské a zábavné podujatia. Smerdžonka v tom čase žila cestovným ruchom.
Počas prvej svetovej vojny, boli kúpeľné zariadenia poškodené. S pomocou štátu sa ich podarilo zrekonštruovať a v roku 1928 znovu otvoriť, aby slúžili rovnakému účelu ako pred vojnou.
Po druhej svetovej vojne boli kúpele znovu poškodené a začali upadať do zabudnutia. Po tomto období mal areál v okolí liečivého prameňa viacero majiteľov a predovšetkým len lokálny význam. Využívali sa len ubytovacie zariadenia a to najmä na rekreáciu.
V roku 2004 začal súčasný majiteľ areálu s revitalizáciou. V zrekonštruovanej budove pôvodných kúpeľov je dnes reštauračné zariadenie slúžiace verejnosti na stravovanie a príjemné trávenie voľného času, ako aj na organizovanie rôznych rodinných či iných akcií.
V roku 2010 bol tunajší prameň vyhlásený za prírodný liečivý zdroj, čo naštartovalo výstavbu nového kúpeľného zariadenia – ,,Domu zdravia“ a znovuobnovenie kúpeľnej tradície v Červenom Kláštore.
Indikácie:
Prírodné liečebné kúpele Červený Kláštor sú zamerané na liečenie ochorení v indikáciach:
- Chronické alebo recidivujúce ekzémy, lokalizované i generalizované formy.
- Atopická dermatitída s chronickými prejavmi.
- Psoriáza, parapsoriáza – veľkoložisková forma.
- Generalizovaná alebo artropatická psoriáza.
- Chronické dermatózy vrátane ichtyózy s predpokladom priaznivého ovplyvnenia kúpeľnou liečbou.
- Stavy po popáleninách, poleptaniach a po rekonštrukčných výkonoch, kde hrozí značné zvrašťovanie jaziev do 12 mesiacov po zahojení.
- Acnevulgaris, induratívne a konglobujúce formy akné.
Liečenie
Voda je studená, slabo alkalická, hypotonická, stredne mineralizovaná s obsahom minerálnych látok a solí, najmä Na, Mg, Ca a obsahom sulfánu 11 mg/l. Celková mineralizácia vody je 1172 mg/l.
V balneoterapii sa sírne vody využívaju predovšetkým na vonkajšiu liečbu vo forme čiastkových a celkových kúpeľov. Sírovodík sa veľmi dobre vstrebáva kožou a sliznicami. V tkanivách zlepšuje elasticitu, má analgetický, protizápalový a antiseptický účinok. Je dokázaná retencia (zadržanie) síry v koži a podkoží až niekoľko hodín po sírnom kúpeli, ktorú je možné ešte predĺžiť suchým zábalom (bez predchádzajúceho sprchovania) po kúpeli.
Koncentrácia síry umožňuje zohriatie vody na terapeutickú teplotu 37-40 st.C bez straty liečivých vlastností. Vhodné sú celotelové a čiastkové kúpele v trvaní 20 minút. Pre optimálny efekt je potrebné kúpeľ opakovať denne do celkového počtu 18-20 kúpeľov, pri kožných chorobách 20-25 kúpeľov v sérii.
Balneoterapia
Minerálny kúpeľ vaňový celkový, Minerálny kúpeľ vaňový čiastočný (horné alebo dolné končatiny), Bylinný vaňový kúpeľ celkový, Saturovaný vaňový kúpeľ
Masáž
Klasická, Reflexná
Elektroliečba
Diadynamické prúdy, Interferenčné prúdy, Jednosmerné prúdy, TENS, NMES (neuromuskulárnaelektristimulácia), Ionoforéza, Solux, Bioptron, Ultrazvuk
Svetloliečba
UVB Kabína celotelová, UVB Hrebeň, Čiastočné UVB žiariče
Fyzioterapia
Individuálna telesná výchova, Skupinový telocvik, Pieniny walking
Ostatné procedúry
Teploliečba (rašelinové nosiče tepla), Oxygenoterapia, Iyashi Dome (princíp infra sauny)
Ubytovanie:
Dom zdravia***+
bol daný do užívania v roku 2012. Klientom ponúka maximálny komfort v dvojlôžkových izbách a apartmánoch. Každá izba je vybavená WC, kúpeľňou, TV sat, telefónom, trezorom, minibarom. V izbách je klientom k dispozícii župan a fén.
V hoteli sa nachádza recepcia, reštaurácie, kaviareň, konferenčná miestnosť /120 miest/, spoločenská miestnosť. Priamo v hoteli sa poskytujú procedúry. Pri hoteli je možnosť bezplatného parkovania.
Chatky exkluzív
Maximálnu pohodu ponúkajú chatky exkluzív, ktoré zahŕňajú dve dvojlôžkové a jednu jednolôžkovú izbu vyššieho štandardu. K vybaveniu chatky patrí chladnička, rýchlovarná kanvica a sociálne zariadenie.